logo
meest recent

partij

Contacts

sp.a Nationaal
Grasmarkt 105/37
1000 Brussel [plan]

tel +32 2 552 02 00

fax +32 2 552 02 55

e-mail info@s-p-a.be

Als u op zoek bent naar de contactgegevens van de provinciale secretariaten, klik dan hieronder op 'meer'.

meer
standpunten standpunten

uw energie en leefmilieu uit ons programma

Er is wetenschappelijk bewijs dat ons klimaat ernstig ontregeld raakt. sp.a erkent de omvang van dit probleem en heeft oplossingen klaar. Geen lapmiddelen, maar structurele oplossingen, die de samenleving van morgen mee vorm geven. Want alleen wie de toekomst mee vormt, hoeft ze niet te ondergaan.

(Vlaams kiesprogramma, 2009)

 

Iedereen heeft recht op betaalbare en duurzame energie. De liberalisering heeft tot nog toe vooral de Franse elektriciteits- en gasbedrijven geholpen. sp.a stelt de consument en de strijd tegen de klimaatverandering voorop. Betaalbare en schone energie voor iedereen.

Een aantal van onze speerpunten:

-       Tegen 2020 gebruiken alle gezinnen 100 procent groene stroom.

-       Een progressieve energiefactuur voor gezinnen beloont zuinige verbruikers.

-       Iedereen die recht heeft op de sociale maximumprijzen voor elektriciteit en gas, krijgt die automatisch.

-       Een door de overheid gecontroleerde aankoopcentrale roomt de monsterwinsten af die Electrabel maakt op de kerncentrales.

-       Een ‘stopcontact op zee’ verbindt de windmolens in de Noordzee met het hoogspanningsnet en later ook met de parken van andere Europese landen.

-       We maken energiebesparing een stuk makkelijker door de bestaande belastingvoordelen te vervangen door een rechtstreekse korting op de factuur.

-       We pleiten voor ene ambitieus klimaatbeleid en schrappen na 2020 alle maatregelen die klimaatonvriendelijk gedrag belonen met subsidies.

 



(Federaal kiesprogramma, 2010)

uit ons programma

betaalbare en schone energie

Kernenergie kan nooit een definitieve oplossing zijn. We willen investeren in toekomstgerichte energie en in rationeel energiegebruik.

Kernenergie betekent minder CO2 dan fossiele brandstoffen, maar het heeft andere nadelen. Kernenergie is duur, gevaarlijk, vuil en weinig duurzaam. Er is geen veilige methode om van kernafval af te raken. Generaties zullen de rekening betalen voor onze energie, terwijl ze er zelf nooit gebruik van zullen maken.

Als we de levensduur van de kerncentrales nu verlengen, dan geven we het verkeerde signaal. Hoe sneller we ingrijpen, hoe beter. De uitstap uit kernenergie zal de ontwikkeling van nieuwe energievormen stimuleren.

In 2003 besliste de toenmalige paarsgroene regering om de levensduur van 40 jaar oude centrales niet te verlengen. Dit betekent dat tussen 2015 en 2025 de bestaande centrales geleidelijk worden gesloten. Nieuwe centrales kunnen niet meer worden gebouwd. Dat blijven wij een goede zaak vinden.

wordt elektriciteit niet duur zonder kernenergie?

België heeft nu een erg groot aandeel kernenergie. De Europese Commissie en de OESO stellen nochtans vast dat de prijs in België bijna de hoogste in de EU is, en dat de prijzen in 2008 het sterkst stegen in België. Het is dus een fabeltje dat kernenergie zorgt voor goedkope elektriciteit.
De reden waarom de Belgische prijzen hoog zijn is, omdat er eigenlijk een quasi-monopolie is. Electrabel bezit 85 procent van de productiecapaciteit. Kernenergie zorgt er voor dat dergelijke monopolies in stand worden gehouden, en dus voor hoge prijzen.

open

gaat ons licht uit als de kerncentrales dichtgaan?

Absoluut niet. De geplande en reeds uitgevoerde investeringen zijn meer dan voldoende om de productiecapaciteit van de eerste drie kerncentrales, die in 2015 sluiten, op te vangen. Kijk maar naar investeringen in warmtekrachtkoppeling, stoom- en gasturbines, alternatieve energiebronnen en windprojecten zoals op de Thorntonbank in de Noordzee. Met de regelmaat van een klok komen er zelfs nog nieuwe alternatieven bij. Al die alternatieven samen maken de afbouw van kernenergie mogelijk.

Het wegvallen van de stroomproductie uit kerncentrales vraagt een én/én-beleid. We moeten investeren in energiebesparing, én in allerhande vormen van hernieuwbare energie én in het efficiënter opwekken van energie uit fossiele brandstoffen (via warmtekrachtkoppeling).

Voor de vervanging van de kerncentrales die na 2015 zullen dichtgaan, is het belangrijk te zorgen voor een zeker investeringsklimaat. Dat is van belang voor de creatie van alternatieven. En dat bereik je niet door de uitstap onnodig in twijfel te trekken.

open

raken we niet achterop zonder kernenenergie?

Integendeel. België en Vlaanderen moeten er eerder voor zorgen dat ze geen technologische achterstand oplopen in de energiebronnen van de toekomst: windenergie, zonne-energie, energie uit plantaardig materiaal, enzovoort. Ook de technologie die toelaat energie te besparen, heeft nog een enorm potentieel.

Kernenergie is in de wereld een redelijk marginaal fenomeen. Het maakt maar twee procent uit van het wereldwijde energiegebruik. België wordt met zijn 55 procent kernenergie in de totale elektriciteitsproductie enkel voorafgegaan door Frankrijk. Vele landen hebben al beslist met kernenergie te stoppen of zijn er gewoon nooit aan begonnen.

open

uit ons programma

leefmilieu en natuur

Als we onze planeet leefbaar willen houden, en opdat de temperatuurstijging wereldwijd gemiddeld minder dan 2 graden bedraagt, moet de Europese Unie zijn uitstoot van broeikasgassen voor 2020 met 30 procent verlagen. Voor 2050 vereist dit een reductie met 80 procent.

We willen voor 2020 minstens 20 procent van de energie in de EU genereren uit hernieuwbare bronnen. De energievraag dringen we terug met minstens 20 procent. We willen dan ook dat ons land mee aan de kar blijft trekken voor ambitieuze Europese reductiedoelstellingen.

waarom staan wij achter Kyoto?

Het Kyoto-Protocol is een milieuverdrag dat in de Japanse stad Kyoto werd opgesteld. Ook België heeft zich daar geëngageerd om de uitstoot van de broeikasgassen tegen 2012 te verminderen met 14,03 miljoen ton. Het Kyoto-protocol bepaalt dat ons land tegen 2012 7,5 procent minder broeikasgassen uitstoot ten opzichte van 1990. Via eigen inspanningen, maar ook via de aankoop van emissierechten in het buitenland. De federale regering sprak in maart 2004 af met de deelstaten om de uitstoot tegen 2012 terug te brengen tot 98,3 procent ten opzichte van 1990. De resterende 5,8 procent koopt de overheid aan in het buitenland.

In 2005 pompten we met zijn allen in ons land 143,8 miljoen ton CO2-equivalenten de lucht in. Dat is 97,9 procent van de uitstoot in 1990. Het is de eerste keer dat we structureel onder het niveau van 1990 zakken. Dat is bemoedigend, maar we zijn er lang nog niet. Extra inspanningen zijn nodig om de uitstoot van CO2 verder te laten dalen.

De naleving van het Kyoto-protocol is voor sp.a een belangrijke zaak, maar tegelijkertijd kijken we al verder. Naar de inspanningen die we na Kyoto en dus na 2012 zullen moeten leveren.

open

wat met de uitstoot van CO2?

We hebben drie prioriteiten:

1. We springen zuinig om met energie. Dat is de eenvoudigste en goedkoopste manier om CO2 te besparen en het maakt ons minder afhankelijk van het buitenland.
2. We gebruiken hernieuwbare energie. We willen dat België in 2020 voor 13 procent van zijn energie beroep doet op water, zon, wind, warmte of biomassa.
3. We halen, in een overgangsfase, de resterende energie op een schone en efficiënte manier uit fossiele bronnen.

open

Gezin

geplaatst op
woe 16/05/2012 - 13:58
Projectoproep kinderarmoede

Kinderarmoede kunnen en mogen we niet tolereren: kinderen die geboren worden en opgroeien in armoede, missen heel wat kansen in hun leven. De periode tussen de geboorte en het derde levensjaar van kinderen is cruciaal in de ontwikkeling van hun intellectuele, emotionele en sociale vaardigheden, en in het doorbreken van de armoedespiraal. Daarom lanceert Vlaams minister van Armoedebestrijding Ingrid Lieten een projectoproep, met als doel lokale initiatieven die werken rond kinderarmoede verder te ondersteunen.

lees meer

Welvaart

geplaatst op
ma 14/05/2012 - 14:10
Aanpak fraude blijft prioriteit

"Fraude aanpakken blijft prioritair voor deze regering", zegt staatssecretaris voor Fraudebestrijding John Crombez. Met haar actieplan tegen fraude zet ze drie concrete doelstellingen voorop: de grote of georganiseerde, vaak criminele fraude hard en efficiënt aanpakken; de concurrentie tussen bedrijven herstellen en de eerlijke belastingbetaler niet laten opdraaien voor wie fraudeert.

lees meer

Vlaanderen

geplaatst op
vrij 11/05/2012 - 16:33
Assistentiehonden geen bezwaar

“Het is de normaalste zaak ter wereld dat mensen die afhankelijk zijn van een assistentiehond die overal kunnen meenemen” zegt Vlaams minister van Gelijke Kansen Pascal Smet. “Toch lappen sommige winkeliers die elementaire regels aan hun laars. Daarom zorg ik ervoor dat straks de politie kan optreden als assistentiehonden geweigerd worden.”

lees meer

Samenleving

geplaatst op
vrij 11/05/2012 - 12:01
Gaybashing harder bestraft

De open brief die Jan Roegiers schreef naar aanleiding van geweld tegen holebi’s werpt zijn vruchten af. Na overleg met de regering komen er zwaardere straffen voor wie geweld pleegt op holebi’s.

lees meer

België

tags
geplaatst op
don 10/05/2012 - 15:23
"We laten ons niet chanteren door Electrabel"

“We zwichten niet voor de chantage van Electrabel”, zegt Kamerfractieleidster Karin Temmerman. “De drie kerncentrales, Doel 1 en 2 en Tihange 1, zijn gebouwd in 1975 en zijn de oudste in hun soort. Het wordt echt riskant om ze nog langer open te houden. Daarom gaan ze zoals afgesproken in 2015 dicht. Bovendien staan er voldoende alternatieven klaar. Maar dan mogen we ons niet laten afremmen door de dreigementen van de kernenergielobby.”

lees meer

Europa

geplaatst op
don 10/05/2012 - 16:56
Goedkoper bellen in het buitenland

Vanaf deze zomer wordt bellen, sms-en en surfen in het buitenland een stuk goedkoper. “Tegen 2016 moeten hoge roamingtarieven zelfs helemaal verdwenen zijn”, zegt Kathleen Van Brempt.

lees meer

Gezin

tags
geplaatst op
woe 09/05/2012 - 13:46
Pleegzorg verder versterkt

“Pleegzorg moet de belangrijkste hulpvorm worden voor kinderen en jongeren. Dit bekent dat we de pleegzorg in Vlaanderen moeten verbeteren. Het nieuwe decreet zorgt daarvoor. "Met dit nieuwe decreet bieden we duidelijkheid en transparantie. Voor de pleeggezinnen die kunnen rekenen op een goede screening, betere ondersteuning en financiële steun. En voor het kind dat door het statuut van pleegkind extra rechten krijgt. Het kind staat centraal in het nieuwe pleegzorgdecreet", aldus Vlaams Parlementslid Else De Wachter.

lees meer

Cultuur

geplaatst op
woe 09/05/2012 - 13:34
Sabam gaat uit de bocht

“2000 dj’s ontvingen deze week een mail van Sabam met de vraag om hun licentie te betalen. Deze mailadressen die Sabam hiervoor heeft gebruikt, zijn echter op illegale wijze verkregen. Met hun vraag tot betaling toont Sabam bovendien dat elke band met de realiteit te zijn verloren”, zegt Vlaams parlementslid Yamila Idrissi. “Het is hoog tijd voor een breed debat met alle actoren over een auteursrecht 2.0.”

lees meer

Gezondheid

geplaatst op
woe 25/04/2012 - 14:13
sp.a fietst tegen kanker

Voor het derde jaar op rij kruipen enkele honderden wielerliefhebbers in het Hemelvaartweekend op de fiets voor de langste fietstocht van Vlaanderen: de 1000 kilometer van Kom op tegen Kanker. Ook 24 enthousiaste sp.a-leden en mandatarissen fietsen mee, verdeeld over drie ploegen.

lees meer